Martinice v Krkonoších - info o obci

První zmínka o Martinicích se datuje do roku 1492, kdy došlo mezi potomky rodu Valdštejnů, Hynkem a Heníkem, k rozdělení panství štěpanického na dvě poloviny, a sice štěpanickou a jilemnickou, ke které připadla i ves Martinice. Panství jilemnické koupil v roce 1657 rod Harantů z Polžic a Bezdružic, který je poté roku 1701 prodal Harrachům. Ti pak drželi panství až do roku 1945.

Jak konkrétně Martinice vznikly, nelze s určitostí říci, neboť dějiny zachovaly pouze různé dohady a pověsti. Dle jedné, v době, když se zde usadili první obyvatelé, vynikal mezi nimi jistý statný a udatný chasník jménem Martinecz, u vrchnosti velmi oblíbený. Vykonával pro ni, jako rychlý a odvážný jezdec na koni oddané služby, zejména hrozilo-li nepřátelské tažení proti pánům z Valdštejna. Posléze byl ustanoven vůdcem všech přistěhovalců. Podle něho se všeobecně říkalo "Martinczova samota", později "Wes Martinicze" a do znaku obce dán kůň v běhu.

Pro hospodářský rozvoj obce bylo přínosem vybudování železniční trati ze Staré Paky do Trutnova v roce 1871 s odbočkou do Rokytnice nad Jizerou postavenou v roce 1899. Železniční trať zasáhla významně i do struktury obce a natrvalo ji rozdělila na "Hoření a dolení konec". Zajímavostí určitě je i skutečnost, že stanice Martinice je se 485 m n. m. nejvýše položenou stanicí jak na trati do Staré Paky a Trutnova, tak i do hor, do Rokytnice. S vybudováním železnice a následným hospodářským rozmachem souviselo i postavení mechanické tkalcovny v roce 1890, po desítky let později známé jako Kolora. Z důvodu recese textilního průmyslu je však továrna od roku 1999 uzavřena.

Do povědomí mnoha lidí u nás i v zahraničí se zapsaly Martinice v roce 1884 zřízením farmy a vývozního podniku živé zvěře Františka Horáčka. Farma se zejména v období mezi světovými válkami stala ve světě známým podnikem. V roce 1950 byla zrušena. V současnosti v obci působí několik menších firem a řada drobných živnostníků.

Martinice náležely až do roku 1960 k okresu jilemnickému, poté k okresu semilskému. V tomtéž roce byla obec sloučena pod střediskovou obec Studenec, kde setrvala dlouhých 30 let. V roce 1990 se občané v referendu vyjádřili pro opětovnou samostatnost a v řádných volbách bylo zvoleno nové zastupitelstvo. Nedílnou součástí Martinic byla od nepaměti i osada Rovnáčov, jejíž obyvatelé se však v roce 1990 rozhodli pro setrvání u obce Studenec. Počtem obyvatel se Martinice řadí mezi menší obce, třebaže v minulosti zde pobývala i tisícovka občanů. Klesající tendence nastala po 2. světové válce a v současnosti zde k 31.12. 2004 žilo 562 obyvatel. Úbytek občanů se radnice snaží zastavit např. zainvestováním stavebních parcel a jejich následným prodejem zájemcům o stavbu rodinných domků.

V obci je v provozu mateřská i základní škola, ta ovšem pouze pro 1. až 5. postupný ročník. Obě se však potýkají s nedostatkem žáků. V letech 1927 až 1939 učil na zdejší škole známý sběratel krkonošských koled Josef Horák.

Na historické památky jsou Martinice poněkud skoupé. Za zmínku stojí snad jen zděná zvonice z roku 1845, která se v roce 2005 dočkala opravy a kamenná boží muka z roku 1838 na místním hřbitově, jež byla v roce 1998 prohlášena národní kulturní památkou a následně zrestaurována. Původní rázovité dřevěné chalupy ustupují moderní výstavbě a jejich počet nepřevyšuje deset z téměř 220 budov v obci.

V roce 2000 dostavěla obec svoji historicky první budovu obecního úřadu, do které se nastěhovala též knihovna a pobočka pošty.

Společenský a kulturní život obce ovlivňují především tři subjekty: obecní úřad, Sbor dobrovolných hasičů a TJ Sokol. Třebaže Martinice nejsou velkou obcí, kulturních a sportovních akcí je zde mnoho. Na své si přijdou jak zájemci z řad dětí, tak i dospělých.

                                                                                       Přesvědčte se a přijd'te pobejt.

 

 

 

 

Menu

Hodnocení areálu Aldrov ve Vítkovicích

http://hodnoceni.holidayinfo.cz/evalform.php?campaign=zima2016&lang=cz&localias=vitkovice

Najdete nás také na facebooku!

Pokud chcete být o dění
v našem regionu informováni
i prostřednictvím moderních
technologií, přidejte si
Jilemnicko - svazek obcí
na facebooku!

https://www.facebook.com/jilemnicko/
facebook-Logo.jpg

Partnerské město Karpacz

www.karpacz.pl

Za finanční podporu děkujeme:

www.csadsm.cz

www.cutisin.cz

Řeznictví U Martinů Jilemnice - S&M Soukupovi

DSCF1237.JPG

PEKAŘSTVÍ STUDENEC - JOSEF HAMÁČEK

 

JATKA, ŘEZNICTVÍ A UZENÁŘSTVÍ, MIROSLAV NOSEK - STUDENEC

www.reznictvistudenec.cz

Vyhledat v textu

26. 9. Andrea

Zítra: Jonáš

FOTOGRAFICKÁ SOUTĚŽ!

Hlasujte pro svého favorita:

http://www.vyfotsisvejilemnicko.cz/

Webový portál pro komunitní kompostování

KOMPOSTARNAJIL.jpg
www.kompostovanijilemnicko.cz

Televize Krkonoše

http://www.televize-krkonose.cz

Turistický portál

http://jilemnicko-so.cz/turistika

Partnerský mikroregion

www.krkonose.eu

http://www.region-krkonose.cz/

Interní rezervační systém

http://jilemnickoso.otherwise.cz/

Rezervační systém vývozu

http://rezervace.kompostovanijilemnicko.cz/

Návštěvnost stránek

178082