Info o obci - Čistá u Horek

Název obce je odvozen, stejně jako u několika obcí v okolí, od vody, které je u nás dost po celý rok, a která je i dnes poměrně "čistá".

Kdy byla obec založena se nepodařilo zjistit. Při stavbě jednoho z rodinných domů však byla nelezena "popelnice", což svědčí o dávném obydlení čisteckého údolí.

První písemné zmínky o osídlení jsou z roku 1365. Potom se vystřídalo mnoho majitelů, kteří k panství přišli různými způsoby. Majetek přecházel dědictvím, prodejem, ale také konfiskátem. Po husitských válkách Čistou daroval císař Zikmund Hynku Krušinovi z Lichtenburka. Ten dvorec prodal Jiřímu z Poděbrad, který jej zastavil jilemnickým Valdštějnům. Za jejich panování byla v Čisté postavena tvrz, která však záhy vyhořela. Místní zdroje uvádějí, že tvrz stála nad bývalým pivovarem. Zda je to pravda se již patrně nezjistí, protože pozůstatky stavby vzaly za své zemědělskou činností JZD v době nedávno minulé.

Roku 1576 převzal Čistou Zbyněk Šťastný Kapoun ze Svojkova. Po rodu Kapounů se pak dochovaly náhrobní desky, které jsou zapuštěny do zdí čisteckého kostela. Byly sem přeneseny spolu s pískovcovou křtitelnicí ze zaniklého dřevěného kostelíku, v němž byla šlechta pohřbena. Počátkem 17. století získal Čistou Adam Kašpar z Řehnic, kterému však byl majetek po stavovských bouřích konfiskován a Čistá byla roku 1623 připojena k vévodství Frýdlantskému Albrechta z Valdštejna.

Pak se majitelé střídali ( páni z Lamboy, Zárubové z Hustířad, hrabata z Morzina) až panství Čistou koupil roku 1791 trutnovský měšťan a pláteník Ignáce Falge. Byl to osvícený člověk, který nechal postavit domek, v němž  čtyři obyvatelé (špitálníci) dostávali podporu. Za panování této rodiny se začalo severozápadně od starého dřevěného kostelíku roku 1819 se stavbou filiálního kostela sv. Prokopa. Ten byl dokončen v roce 1821 a tvoří dominantu obce dodnes.Od roku 1834 pak byli vlastníky velkostatku Rohanové. V roce 1870 od nich velkostatek koupila česká společnost "Chabrus". Po ní byl v letech 1875 až 1904  vlastníkem Ignác Klazar, obchodník s plátnem z Kruhu. Ten velkostatek prodal poslednímu šlechtickému vlastníkovi - Dr. Eduardu z Auerspergů. Bohužel tento šlechtic moc nehospodařil, pouze vyporážel mohutné stromy v Húře, v roce 1924 prodal pivovar vzniklé akciové společnosti, a později celý velkostatek prodal rodině Zajícových. Letní zámeček (upravený dnes na penzion) a polnosti s větším množství lesů jsou teď opět v majetku dědiců tohoto rodu.

Obyvatelstvo Čisté se dříve živilo především zemědělstvím a domácím tkaním, v menší míře pak řemesly. V obci byly pazderny, tírny lnu a do roku 1942 také pivovar. Mouku mlely dva mlýny ve spodní části obce, oba na vodní pohon. Mlynáři v Čisté měli svůj cech, který se roku 1768 rozdělil na mlynářský a pekařský. V Čisté bylo v minulosti vůbec živo. Vyráběly se tu cihly, pálilo se dřevěné uhlí, dokonce u rybníka Kantorka se plánovala těžba uhlí. V obci byla i "vinopalna", kde se pálila kořalka z brambor.  Ve 20. století pak většina obyvatelstva pracovala v textilních továrnách v obci a okolí. Dnes je největším zaměstnavatelem v Čisté česko-holandská společnost Suchánek a Walraven s.r.o., která má v obci montážní závod. Většina obyvatelstva však za prací dojíždí do okolí.

Škola v obci funguje od roku 1786. Její současná budova byla postavena v roce 1883. Škola vydržela všechny zkoušky české země, ale v poslední době se potýká s nedostatkem žáků.  Jednání ministerstva školství pak navíc vedlo po 80 letech fungování v roce 2004 k zániku druhého stupně a dětí tak od šesté třídy musí dojíždět za vzděláním do okolí.

S Čistou je spojeno i několik významných osobností. Roku 1628 ve spodní části obce kázal při odchodu z vlasti J.A. Komenský. V srpnu 1833 zavítal do Čisté básník K.H. Mácha.

V osmdesátých letech 19. století ve škole učil spisovatel Čeněk Kalandra. Roku 1875 se zde narodil hudební skladatel Jindřich Máslo. Mimo těchto známých osobností zde žilo množství lidových umělců, především řezbářů. Známé jsou Ulrychovy a Plecháčovy betlémy a Máslovy figurky a plastiky. V současné době je poměrně známým p. Josef Schorm, malující převážně myslivecké motivy a zákoutí Krkonoš.

Obec byla vždy česká, obyvatelstvo je z velké části původní, které zde žije již celé generace. Část se v posledních padesáti letech přistěhovala za prací v místních podnicích a zemědělském družstvu.

Prokazatelně nejvíc lidí bydlelo v Čisté na přelomu 19. a 20. století ( až 1700). Od II. světové války nastal úbytek obyvatel. Pokles se naštěstí v polovině 90. let minulého století podařilo zastavit. Nyní obec čítá 546 obyvatel.

Čistá je samostatnou obcí. Včele sedmičlenného zastupitelstva stojí starosta obce. Správně obec patří pod Městský úřad Jilemnice a je nejvýchodnější obcí Libereckého kraje. Obec je členem Svazku obcí Jilemnicko.

V obci je poměrně bohatý spolkový život. Největší, co se členské základny týče, je Tělovýchovná jednota. Byla založena v roce 1894 a v současnosti obhospodařuje hřiště a antukový kurt v centru obce. V zimních měsících se pak věnuje práci s mládeží v tělocvičně.

Nejaktivnějším spolkem jsou dobrovolní hasiči. Místní sbor byl založen roku 1879. Dnes čítá téměř 90 členů. Hasiči zajišťují nejen požární ochranu, ale také celoročně pracují s dětmi, vykonávají práce pro obec, obstarávají bezpečnost při různých podnicích. Navíc pořádají několik kulturních akcí a mládež se stará i o zeleň.

Dalším fungujícím spolkem je čistecká část Mysliveckého sdružení Černý háj. Místní myslivci s velkým nasazením opravili chátrající mysliveckou chatu Bumbálku, kde pořádají různé akce pro veřejnost ( pálení čarodějnic, posezení, pouťové zábavy, atp.). Vyhlášenou akcí je tradiční myslivecký ples.

V přírodě hodně času tráví i rybáři. Ti jsou organizování v MO ČRS Nová Paka. V Čisté se starají o tři rybníky ( chovné nad Walravenem a u Kantorky a sportovní v lukách k Bukovině). Navíc mají pronajatu nádrž u Walravenu, u níž si vybudovali malé sádky. Hojně navštěvovanou  akcí je rybářský ples.

Čistečtí zahrádkáři se starají o zeleň v obci,  motivují veřejnost ke zkrášlování svých příbytků květinovou výzdobou a vedou k výsadbě ovocných a okrasných stromků.

V Čisté se staví několik nových rodinných domků. Z obce je poměrně dobré autobusové spojení v pracovních dnech do nejbližších měst Nová Paka, Jilemnice, Hostinné, okolní závody pak zajistily pro zaměstnance vlastní dopravu. V posledních letech stoupá zájem o bydlení na vesnici a tím roste stoupá i počet obyvatel. Obec má ve správě vodovodní síť, v posledních letech investovala do infrastruktury, byly opraveny obecní cesty, je snaha získat pozemky pro výstavbu nových bytových jednotek. Po částech také probíhá rekonstrukce elektrické sítě a  telefonní rozvody jsou  v obci položeny v zemi. Území je vcelku dobře pokryto signálem GSM operátorů T-mobile, Oskar i Eurotel.

Vyhlášené jsou dvě místní restaurace. Do Penzionu U Červinků jezdí většinou turisté, které přitahují speciality. V zimě se tu zastavuje i p. prezident Václav Klaus a restaurace je již několik let zařazena mezi 10 nejlepšími podniky v zemi. V centru obce se nachází restaurace Čistá. Zde mají též speciality a návštěvníky láká bohatá zeleninová obloha, která je samozřejmostí ke každému jídlu.

Ubytovat se lze v už zmíněném Penzionu U Červinků, v penzionu Antonea ( zde je možné využít navazujících služeb agroturistiky ranče Montara) a v penzionu Rina. O ubytování v soukromí lze získat informace i u obsluhy v restauraci Čistá.

Pro turisty je Čistá zajímavá především vrcholkem sopečného původu Húrou, odkud je zvláště v zimě krásný výhled na panorama Krkonoš. Odborníky sem zase přivádí výskyt zvláštních kamenů - mechovců - místními nazývaných "žluťáky" na čisteckých Rovních.

Co dodat závěrem, už jen snad to naše sousedské

                                                                                                    "Přiďte pobejt do Čistý!"

 

 

 

 

Menu

Hodnocení areálu Aldrov ve Vítkovicích

http://hodnoceni.holidayinfo.cz/evalform.php?campaign=zima2016&lang=cz&localias=vitkovice

Najdete nás také na facebooku!

Pokud chcete být o dění
v našem regionu informováni
i prostřednictvím moderních
technologií, přidejte si
Jilemnicko - svazek obcí
na facebooku!

https://www.facebook.com/jilemnicko/
facebook-Logo.jpg

Partnerské město Karpacz

www.karpacz.pl

Za finanční podporu děkujeme:

www.csadsm.cz

www.cutisin.cz

Řeznictví U Martinů Jilemnice - S&M Soukupovi

DSCF1237.JPG

PEKAŘSTVÍ STUDENEC - JOSEF HAMÁČEK

 

JATKA, ŘEZNICTVÍ A UZENÁŘSTVÍ, MIROSLAV NOSEK - STUDENEC

www.reznictvistudenec.cz

Vyhledat v textu

25. 9. Zlata

Zítra: Andrea

FOTOGRAFICKÁ SOUTĚŽ!

Hlasujte pro svého favorita:

http://www.vyfotsisvejilemnicko.cz/

Webový portál pro komunitní kompostování

KOMPOSTARNAJIL.jpg
www.kompostovanijilemnicko.cz

Televize Krkonoše

http://www.televize-krkonose.cz

Turistický portál

http://jilemnicko-so.cz/turistika

Partnerský mikroregion

www.krkonose.eu

http://www.region-krkonose.cz/

Interní rezervační systém

http://jilemnickoso.otherwise.cz/

Rezervační systém vývozu

http://rezervace.kompostovanijilemnicko.cz/

Návštěvnost stránek

178036