Bezpečné stáří

Projekt byl zaměřen na realizaci preventivně vzdělávacích seminářů pro seniorskou věkovou skupinu na území 21 obcí v rámci ORP Jilemnice. Přípravné práce pro realizaci samostatných seminářů byly zahájeny v září 2010. Proběhla tři pracovní jednání na toto téma s pracovníky Městského úřadu v Jilemnici, Jilemnicka – svazku obcí a Preventivně- informační skupiny PČR Semily. V rámci těchto pracovních jednání bylo připraveno podrobné obsahové zaměření projektu, jednotlivé role všech zúčastněných a také byl připraven informační materiál do všech dotčených obcí. Informační leták byl distribuován prostřednictvím starostů obcí a přihlášky na účast na semináři byly shromažďovány na obcích. Pro 6 naplánovaných seminářů byl připraven svozový plán s přesně stanovenými okruhy.  Do každého svozového okruhu byl stanoven limit účastníků, který byl závislý na počtu míst v autobuse. Zájem z jednotlivých obcí byl rozdílný. Celkem se zúčastnilo 177 seniorů z 15-ti obcí. Ze zbývajících 6-ti obcí neprojevil o akci zájem žádný senior. Účast v jednotlivých dnech byla pak následující:

 

Rokytnice nad Jizerou, Paseky nad Jizerou, Jablonec nad Jizerou  dne 27.10. – 54 účastníků

Poniklá, Víchová nad Jizerou, Mříčná dne 2.11. - 40 účastníků

Jilemnice dne 9.11. – 21 účastníků

Benecko, Horní Branná, Martinice v Krkonoších dne 10.11. - 20 účastníků

Horka u Staré Paky, Bukovina u Čisté, Studenec dne 18.11. - 22

Levínská Olešnice, Kruh dne 24.11. – 20 účastníků

Semináře byly rozděleny na dva výkladové bloky a prohlídku budovy PČR. V prvním výkladovém bloku se přednášející zástupci PČR zaměřili na všeobecnou bezpečnost seniorů. Secvičena byla scénka zaměřená na praktiky domovních prodejců včetně poukázání na bezpečnost uložení hotových finančních prostředků. Po předvedení scénky, kterou účastníci vděčně přijali, probíhala diskuze o bezpečnostní opatřeních, vlastních zkušenostech s obdobnými případy a také o tom, jak se dobře v dané situaci zachovat. Následoval přehled trestných případu spáchaných na seniorech na daném území a diskuze k jednotlivým tématům. Výkladová část semináře byla rozdělena prohlídkou budovy policie včetně prohlídky vybrané techniky. Druhá část semináře byla zaměřena na  problematiku komunikace a odstraňování bariér vůči okolí v případech možného domácího násilí. Tuto část vedl odborný školitel a za aktivní účasti seniorů vedl diskuzi nad tématy zaměřenými na míru důvěřivosti,  pocitu bezmocnosti a osamění. Na konci druhého bloku bylo diskutované téma promítnuto do ruční práce, kde technikou vázání ubrousků mohli účastnici vyjádřit své pocity prostřednictvím barev. Vyrobené výrobky si pak odnesli s sebou domů.

 

Cílem projektu bylo nasměrovat prevenci do opomíjené skupiny obyvatel – tedy na seniory. Projekt měl být výchozím krokem pro zvýšení bezpečnosti této skupiny a také pro zvýšení komunikace o problematických situacích mezi s sebou a vůči orgánům policie a sociálních služeb. Účastníci obdrželi do zástupců PČR informační a vzdělávací materiály na dané téma (jednotlivě brožury, návody pro vybrané situace a do skupiny pak DVD záznam modelových situací z praxe). Účastníkům byla kromě samotného semináře zajištěna kompletní doprava z vybraných autobusových zastávek v obcích a zpět a dále drobné občerstvení v podobě kávy, čaje, vody a chlebíčku.

Menu

Hodnocení areálu Aldrov ve Vítkovicích

http://hodnoceni.holidayinfo.cz/evalform.php?campaign=zima2016&lang=cz&localias=vitkovice

Najdete nás také na facebooku!

Pokud chcete být o dění
v našem regionu informováni
i prostřednictvím moderních
technologií, přidejte si
Jilemnicko - svazek obcí
na facebooku!

https://www.facebook.com/jilemnicko/
facebook-Logo.jpg

Partnerské město Karpacz

www.karpacz.pl

Za finanční podporu děkujeme:

www.csadsm.cz

www.cutisin.cz

Řeznictví U Martinů Jilemnice - S&M Soukupovi

DSCF1237.JPG

PEKAŘSTVÍ STUDENEC - JOSEF HAMÁČEK

 

JATKA, ŘEZNICTVÍ A UZENÁŘSTVÍ, MIROSLAV NOSEK - STUDENEC

www.reznictvistudenec.cz

Vyhledat v textu

23. 9. Berta

Zítra: Jaromír

FOTOGRAFICKÁ SOUTĚŽ!

Hlasujte pro svého favorita:

http://www.vyfotsisvejilemnicko.cz/

Webový portál pro komunitní kompostování

KOMPOSTARNAJIL.jpg
www.kompostovanijilemnicko.cz

Televize Krkonoše

http://www.televize-krkonose.cz

Turistický portál

http://jilemnicko-so.cz/turistika

Partnerský mikroregion

www.krkonose.eu

http://www.region-krkonose.cz/

Interní rezervační systém

http://jilemnickoso.otherwise.cz/

Rezervační systém vývozu

http://rezervace.kompostovanijilemnicko.cz/

Návštěvnost stránek

177183