Děti, pozor silnice! II

     Projekt Děti, pozor silnice byl zaměřen na rozšíření vzdělávání v oblasti chování v silničním provozu mezi žáky základních škol prvního stupně, konkrétně v prvních třídách základních škol v ORP Jilemnice a ZŠ Košťálov. Projekt žádal již druhým rokem o podporu z Grantového fondu Libereckého kraje  -  Program rozvoje LK ke zvýšení bezpečnosti provozu na pozemních komunikacích a obdržel v roce 2008 dotaci ve výši 25.000,- Kč.

 

     Partnerem letošního druhého ročníku projektu bylo Jilemnicko – svazek obcí, které se významně podílelo především na personálním zabezpečení realizace projektu. Pedagogickou činnost a pomůcky nezbytné k uskutečnění vzdělávacích seminářů zaštítila Police ČR, Okresní ředitelství Semily, dále BESIP a Odbor dopravy Libereckého kraje.

 

    Projekt byl zahájen v dubnu 2008, kdy proběhla první pracovní schůzka partnerů projektu a byl diskutován první návrh obsahové náplně celé akce. Schválen byl navržený časový harmonogram dle předložené žádosti.  V rámci prvního jednání také byl vytvořen přehled činností nezbytných k zajištění zdárného průběhu celého projektu. V průběhu dalších měsíců pak probíhala příprava jednotlivých materiálů, které měly sloužit jako pomůcky pro samotný vzdělávací seminář. Koncem června již byla připravena projektová trička a zakoupeny koloběžky, které se využijí na dopravním hřišti. Na základě schůzky se zástupcem BESIP obdrželi organizátoři projektu značné množství propagačních materiálů s tématikou dopravní bezpečnosti, které byly určeny pro děti  (letáčky, pásovce, samolepky, přívěsky, odznáčky, omalovánky, skládačky, atd.). Zástupci Policie ČR doplnily tento materiál o další tématické omalovánky, rozvrhy hodin a diplomy. Odbor dopravy Libereckého kraje zajistil pro všechny účastníky drobné reflexní předměty.  

 

    V měsíci červenci proběhla další pracovní schůzka partnerů projektu, na které byl upřesněn program jednotlivých seminářů a také došlo ke kompletaci všech pracovních pomůcek. Začátkem měsíce září pak proběhla poslední pracovní schůzka před zahájením celé akce, a to především z důvodu rozdělení činností mezi jednotlivými organizátory a také z důvodu nutnosti přesunu některých termínů. Na žádost základních škol z Jilemnice, byla účast tří tříd přesunuta z poloviny září na konec října.

 

    Samotné školy byly z důvodu přípravy projektu kontaktovány třikrát. Poprvé elektronicky, kdy formou informačního dopisu obdrželi popis projektového záměru. Podruhé koncem školního roku 2007/2008 a to především kvůli ujasnění obsahu projektu a předběžných termínů a počtů žáků. Potřetí pak bezprostředně po zahájení školního roku 2008/2009, kdy byl zjištěn přesný stav žáků v prvních třídách a také časové možnosti jednotlivých škol.

 

    Samotná realizace seminářů začala 25.9.2008. Následovalo dalších 8 seminářů, které byli realizovány v převážné většině pro každou třídu samostatně. Pět seminářů bylo spojených pro více tříd zároveň a to z důvodu malého počtu žáků jednotlivých tříd v menších obcích. Spojený seminář absolvovala školy z Benecka, Štěpnic, Košťálova, Jablonce, Martinic, Čisté, Studence, Mříčné, Horní Branné, Vítkovic, Poniklé, Roztok a Víchové.

 

   Vzdělávací den probíhal vždy stejně.  Zahájení proběhlo v 8:15 hod na budově OŘ PČR v Semilech. V dopoledním tříhodinovém bloku byli děti seznámeni se světelnou signalizací, nejběžnějšími dopravními značkami, výbavou jízdního kola a pravidly silničního provozu pro chodce a cyklisty. Během zahájení obdrželi trička s logem projektu a v průběhu dne i další tématické a propagační předměty. Dopolední blok byl zakončen prohlídkou budovy policie. Po polední přestávce, kterou vyplnil oběd v jídelně okresního ředitelství, následoval přesun do Košťálova na dopravní hřiště. Odpoledne bylo věnováno praktickému nácviku dopravních situací. Děti jezdily na kolech a koloběžkách a procvičovali svoji znalost silničních předpisů. Stejně jako v loňském roce, pak byly zařazeny sportovní aktivity spojené s prací Policie ČR. Děti soutěžili ve dvou disciplínách – člunkový běh a hod granátem na cíl. Každý. Po ukončení sportovních disciplín proběhl závěrečný nástup s rozdáváním diplomů a věcných cen (pásovci, omalovánky).

 

    Projekt však ukončením jednotlivých seminářů pro děti prvních tříd nekončil. Každá z tříd měla za úkol v rámci výuky výtvarné výchovy volnou technikou znázornit nejpříjemnější zážitky z právě ukončeného dne dopravní bezpečnosti. Tato výtvarná díla  byla  shromažďována na OŘP ČR v Semilech a v polovině prosince  vyhodnocena. První tři výtvarná díla byla odměněna velkým plyšovým medvídkem, které věnovala do soutěže Policie ČR.

 

   Součástí projektu bylo taktéž pořízení nezbytné fotodokumentace a také společné focení jednotlivých tříd. Tyto fotografie byly po ukončení vyvolány na formátu A4 a věnovány účastnícím se třídám na památku.  Ostatní fotodokumentaci obdrželi účastníci v elektronickém formátu CD.

 

    Realizace projektu byl všemi školami hodnocena velmi kladně. Pozitivní byl i ohlas na změnu místa realizace.

 

Menu

Hodnocení areálu Aldrov ve Vítkovicích

http://hodnoceni.holidayinfo.cz/evalform.php?campaign=zima2016&lang=cz&localias=vitkovice

Najdete nás také na facebooku!

Pokud chcete být o dění
v našem regionu informováni
i prostřednictvím moderních
technologií, přidejte si
Jilemnicko - svazek obcí
na facebooku!

https://www.facebook.com/jilemnicko/
facebook-Logo.jpg

Partnerské město Karpacz

www.karpacz.pl

Za finanční podporu děkujeme:

www.csadsm.cz

www.cutisin.cz

Řeznictví U Martinů Jilemnice - S&M Soukupovi

DSCF1237.JPG

PEKAŘSTVÍ STUDENEC - JOSEF HAMÁČEK

 

JATKA, ŘEZNICTVÍ A UZENÁŘSTVÍ, MIROSLAV NOSEK - STUDENEC

www.reznictvistudenec.cz

Vyhledat v textu

25. 9. Zlata

Zítra: Andrea

FOTOGRAFICKÁ SOUTĚŽ!

Hlasujte pro svého favorita:

http://www.vyfotsisvejilemnicko.cz/

Webový portál pro komunitní kompostování

KOMPOSTARNAJIL.jpg
www.kompostovanijilemnicko.cz

Televize Krkonoše

http://www.televize-krkonose.cz

Turistický portál

http://jilemnicko-so.cz/turistika

Partnerský mikroregion

www.krkonose.eu

http://www.region-krkonose.cz/

Interní rezervační systém

http://jilemnickoso.otherwise.cz/

Rezervační systém vývozu

http://rezervace.kompostovanijilemnicko.cz/

Návštěvnost stránek

178036